Bayramoğlu Hakkında

Bayramoğlu, Kocaeli ili, Darıca İlçesi'ne bağlı bir beldedir.

1956 yılına kadar “Üç Burunlar” adıyla bilinen yarımada, birkaç müteşebbisin girişimi neticesinde, günümüzde de halen kullanılmakta olan “Bayramoğlu” adını almıştır. Devlete ait resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, yarımada ve çevresinde inşa edilen tüm yapı ve alanlar; kamp, dinlenme tesisi ve yazlık mesken olarak inşa edilmiş ve bunun neticesinde Bayramoğlu, İstanbul ‘a en yakın tatil beldesi olma özelliğini, günümüze kadar sürdürmüştür.

Bayramoğlu, bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, konumu gereği de çok stratejik bir öneme sahiptir. İstanbul ve Kocaeli illerinin tam arasında kalan bu belde, E – 80 İstanbul Anadolu Otoyolu, D–100(E–5) Karayolu, Eskihisar – Topçular Feribot Terminali, TCDD Anadolu Tren Yolu Hattı, Gebze Teknik Üniversitesi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve son olarak 2012 yılında hizmete girmesi planlanan Gebze – Halkalı Marmaray Yüzeysel Metrosu ‘nun da yanı başında yer almaktadır.

Beldenin özelliklerinin başında: İstanbul'a 40 km uzaklığı ve doğası gelir. Marmara Denizi'ne doğru uzanan yapısıyla yaz aylarında çekim merkezidir. Yazın mahalle nüfusu dört kat artar. Yazlık yerlerde hizmet sektörü varlık gösterir. Birçok otel ve ufak ticarethane vardır.

Mahallede; Basın İlan Kurumu Tatil Köyü, Kastelli siteleri, Palmiye tatil köyü, Murat tatil sitesi, Yelkenkaya, Hotel Hegsagone gibi tesis ve simge yapılar vardır.

Ayrıca Bayramoğlu yaz aylarında nüfusunu 2 katına çıkarmaktadır. Bölgedeki plajları haftasonlarında yüzlerce vatandaşı ağırlamaktadır.

           

        


BAYRAMOĞLU KAYNAK EMLAK